piątek, 19 kwietnia 2013

Precyzujemy cele finansowe.

Obiecałem w ostatnim wpisie, że poświęcę więcej uwagi na temat celów dotyczących finansów oraz kariery i interesów - przecież to jest bardzo ważne!
"Stajesz się tym, o czym myślisz przez większość czasu" - Earl Nightingale
Aby dokładnie określić własne cele finansowe, należy bardzo dokładnie przeanalizować własną  sytuację, sprecyzować, gdzie się znajdujemy i gdzie chcemy znaleźć się w przyszłości, czyli zaplanować naszą wędrówkę, naszą drogę do punktu, do którego chcemy dotrzeć.

Tak więc po kolei:

  1. własna sytuacja finansowa - wartość posiadanego majątku (realna i obiektywna) oraz własne zarobki aktualne (miesięcznie i rocznie) oraz, powiedzmy, z dwóch ubiegłych lat
  2. planowana sytuacja finansowa - ile chciałbyś zarobić (w przyszłym roku, za dwa, pięć i dziesięć lat), kiedy planujesz przejść na emeryturę i ile będziesz potrzebować pieniędzy, ile musisz zaoszczędzić i zainwestować rocznie, aby przejść na emeryturę oraz najważniejsze - ile będziesz musiał zaoszczędzić i zainwestować miesięcznie, aby osiągnąć ostateczny cel związany z finansami.
Planując swoją finansową przyszłość nie wolno zapomnieć o zabezpieczeniu się przed nieprzewidzianymi wydarzeniami, które mogą znacząco wpłynąć na osiągnięcie celu. Dlatego dobrym pomysłem jest ubezpieczenie - warto się nad tym zastanowić.

Osoby, które osiągnęły finansowy sukces, potrafią dokładnie określić własną sytuację oraz posiadają dokładny plan na przyszłość!

Druga sprawa to cele dotyczące kariery i interesów.
Wybór kariery jest najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć poza wyborem współmałżonka. Powinniśmy zajmować się tym, co lubimy i do czego mamy talent.

Przeanalizuj: czym się zajmujesz a czym chciałbyś? Gdybyś miał nieograniczone środki finansowe i mógł wybrać dowolny zawód - kim byś został? Jakie zawody podziwiasz? 

Należy się zastanowić, czy wybrałbyś swój zawód ponownie, gdybyś miał możliwość wyboru i wiedział to wszystko, co wiesz dzisiaj? 
Jeżeli praca nie daje satysfakcji, a nawet wywołuje negatywne uczucia, to należy poważnie rozważyć zmianę ścieżki zawodowej!

Tyle rozważań, czas przejść do działania, gdyż bez tego nawet najlepszy zapisany plan sam się nie zrealizuje.

Na koniec jeszcze dwie uwagi:
  • określając cele popuść wodze wyobraźni, pozwól sobie zamarzyć o czymkolwiek tylko chcesz, wyznaczając sobie cele ambitne, ale osiągalne (podróż na Marsa w przyszłym roku własnym statkiem kosmicznym raczej nie wchodzi w rachubę)
  • zapisuj cele w pierwszej osobie i w czasie teraźniejszym: "jestem", "zarabiam", "prowadzę", "posiadam" etc.
Ktoś, kto ma jasno sformułowane cele i kto codziennie pracuje nad ich realizacją, będzie skuteczniejszy od geniusza, który nie wie czego chce.

Powodzenia!

PS. Jeżeli jesteś zainteresowany/a i chciałbyś/chciałabyś poznać lepiej sztukę wyznaczania i osiągania celów, zostaw w komentarzu swój adres mailowy, a otrzymasz  ZA DARMO  publikację na ten temat!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za komentarz i proszę zostawić kontakt do siebie.